Ilveksen metsästys

Lupa käytetty ja pyynti päättynyt 6.1.2018

Seuralle myönnetyn ilveksen poikkeusluvan pyynti aloitetaan tammikuussa ja lupa on oltava käytettynä helmikuun loppuun mennessä. Poikkeuslupa ei koske ilveksen naarasta, jota vuotta nuorempi pentu seuraa. Poikkeuslupa-alue kattaa Relletti – Tuomiojan Metsästysseura ry:n, Aki Nivalan metsästysseurueen ja Kallionevan metsästysseurueen alueet.

Pyynnin tarkempi ajankohta määräytyy näkö- ja jälkihavaintojen perusteella ja pyynti tullaan mahdollisuuksien mukaan järjestämään viikonloppuisin.

Pyyntioikeus on rajattu seuran jäsenille ja vuosikorttilaisille sekä muille poikkeuslupa-alueen seurojen jäsenille. Seuralla on mahdollisuus kutsua pyyntiin myös muiden seurojen koirallisia jäseniä, mikäli pyyntialueen seurojen jäseniltä ei pyyntiin soveltuvaa koiraa löydy.

Pyyntiaseena käytetään haulikkoa ja ilveksen pyyntiin soveltuvia patruunoita. Luotiaseiden käyttö kielletty. 

Ampujalla on oikeus lunastaa saalis maksamalla seuralle lupamaksusta aiheutuneet 200€ kustannukset. Lunastamaton saalis jää seuran haltuun.

Pyynninjohtajana toimii Veijo Laine (050 3649101) sekä varajohtajina Heikki Matela ja Pekka Matela.

Tiedotus pyynnistä seuran kotisivujen ja pyynninjohtajan kautta.

Pyynnissä on muutoin noudatettava mitä metsästyslaissa ja sen nojalla
annetuissa säännöksissä määrätään.

Yllämainituista on päätetty seuran ylimääräisessä kokouksessa 18.11.2017.